Provozní doba

Pálení kvasů od  září do března následujícího roku.

 

Objednávka termínu pálení po telefonu na čísle
telefon602126494, kontaktní osoba František Hnilica

Příjem ovoce k zpracování a pálení kvasů od 1.září

Pondělí  9h-17h
Úterý  tel. dohoda
Středa  9h-17h
Čtvrtek  tel. dohoda 
Pátek  9h-17h
Sobota  9h-17h
Neděle zavřeno 

 

Pro příjem ovoce mimo tuto dobu volejte.

Odkazy k pálení

Následující odkazy směřují na stránky s užitečnými informacemi, které Vám pomohou nejen k výrobě vlastního kvasu.Blog o pálení
Deslik

Fórum nejen o pálení
Zahrada.cz

Prodej kvasinek, enzymu, živných solí a poradenství
Schimansky.cz

Výrobce dubových soudků na pálenku
Dubovesoudky.cz

Návštěvnost

TOPlist

Naše logo

Pěstitelská pálenice, Děčín

 Hlavním předpokladem pro získání vysoce jakostního ovocného destilátu je kvalitní kvas, připravený s náležitou péčí a pozorností při respektování následujících doporučení.

  Ovoce určené pro kvašení nechte plně vyzrát až přezrát(hniličení u hrušek nevadí, ovoce je ještě kvalitnější, když „přejde mrazem“). Ovoce musí být zralé, bez plísně a hniloby, čisté, zbaveno stopek, listí, trávy, hlíny, větviček a ostatních nežádoucích materiálů(např. kousek dehtového papíru ze střechy v ovoci způsobí při destilaci hodně škody).

  Kvasné nádoby používejte jen od potravin, nejlépe z materiálu nerez, plast, laminát, sklo. Vhodné jsou nádoby s víkem, které lze vzduchotěsně uzavřít a instalovat kvasnou zátku(hadička z kvasné nádoby ponořená do vody, např. přes víčko na pet lahve). Před naplněním nádoby dokonale vyčistěte.

 Před vložením do kvasné nádoby je nutné ovoce upravit.

Jablka a hrušky je nutné podrtit(jemná ovocná dřeň rychleji a lépe kvasí a více prokvasí), případně vylisovat a kvasit jako ovocné víno.

Peckové ovoce(švestky, pološvestky, meruňky a příbuzné peckoviny) je nutné pomačkat(např. dřevěným tloukem) a možno částečně či úplně odpeckovat(pecky způsobují hořkomandlovou příchuť typickou pro slivovici). Broskve je nutné úplně odpeckovat, třešně, višně, rybíz, hroznové víno…je nutné odstopkovat. Pecky nedoporučujeme drtit.

Kvasné nádoby plňte nejlépe najednou, je však možné je plnit také postupně a vždy pouze do 4\ 5 objemu. Do kvasu doporučujeme přidat kvasinky, enzymy a případně i živné soli pro zvýšení jistoty vedení kvasů a vyšší výtěžnost. Naplněné nádoby uzavřeme víkem nebo igelitovou folií a umístíme do místnosti bez větších teplotních výkyvů(nejlépe do 18-20°C), při nižších teplotách, pod ca 8°C se skoro zastavuje(dle použitého druhu kvasinek). Kvasný proces probíhá samovolně, obsahem nemícháme, nádobou zbytečně nehýbeme. Po několika dnech se na povrchu objeví “deka“, kterou nenarušujeme, případnou plíseň šetrně odstraníme. Letní ovoce kvasí 2-6 týdnů(třešně,jahody) pozdní ovoce kvasí 8-12 týdnů(švestky,jablka,hrušky…) v závislosti na teplotě. Kvašení je zpravidla ukončeno, když neuniká CO2 a deka se propadá. Deku je nutné před potopením odstranit a objednat se na pálení. Je možná kontrola refraktometrem. Zdravý prokvašený a dobře uzavřený kvas je možné uskladnit v chladném místě i několik týdnů.